روش های عالی بازی با نوزاد ۶ ماهه و تقویت مهارت ها

آموزش بازی با نوزاد 6 ماهه و افزاریش مهارت - چندماهمه

چندماهمه / بازی با نوزاد – بازی با نوزاد در تقویت مهارت های حرکتی، زبانی، اجتماعی و هوشمندی تاثیر زیادی دارد.  در اینجا مجموعه ای از ایده های بازی با کودک وجود دارد که فقط برای سن ۶ ماهگی مناسب است. به یاد داشته باشید که شما فرزند خود را بهتر می شناسید، بنابراین بازی هایی را انتخاب کنید که برای او مناسب باشد.

 

با نوزاد ۶ ماهه خود چه بازی هایی می توانید انجام دهید؟

می توانید با نوزاد خود بازی های شاد و متنوع زیادی انجام دهید. او مثل اسباب بازی مورد علاقه شماست. بنابراین تمام زمانی که با هم صحبت می کنید، او را در آغوش می گیرید، برای او آواز می خوانید و کارهای روزمره را انجام می‌دهید، ارزشمند است تا کودک‌تان یک شروع عالی برای زندگی داشته باشد.

آموزش بازی با نوزاد 6 ماهه - چندماهمه

 

اما ایده های دیگری نیز برای انجام بازی های فوق العاده وجود دارد، می توانید با هم این بازی ها را امتحان کنید. بازی های مختلف می تواند پیوند میان شما را بهتر و محکم تر کنند.
به نوزاد بازی های حسی را معرفی کنید، کمک کنید تا مهارت های زبانی او زودتر تقویت شود و فرزند خود را تشویق کنید تا جهان را به عنوان یک مکان با ارزش، جالب و شگفت انگیز ببیند.

 

۱- جعبه روبان برای بازی با نوزاد

یک جعبه مقوایی یا پلاستیکی بردارید. بهتر است سایز جعبه به اندازه ای باشد که کودک در آن جا بشود. تعدادی روبان را با چسب حرارتی به یک لبه جعبه بچسبانید.

آموزش بازی با نوزاد 6 ماهه و افزاریش مهارت حرکتی - چندماهمه

 

سپس جعبه را در کنار کودک قرار دهید شروع به بازی کردن کنید. کودک دوست دارد با انگشتانش روبان ها را بگیرد و آنها را بکشد، یا با پاهای خود با روبان ها بازی کند. ممکن است بخواهد داخل جعبه برود و با روبان ها بازی کند.

آموزش بازی با نوزاد 6 ماهه و افزاریش مهارت حرکتی - چندماهمه

 

با این بازی توانایی حرکتی انگشتان نوزاد تقویت می شود. به طور کلی موجب نیرومندی و استحکام چنگ زدن، پاسخ ماهیچه‌ ای به فشار خواهد شد. توجه کنید که کودک نباید به تنهایی با جعبه روبان بازی کند. زیرا ممکن است روبان کنده شود و کودک آن را در دهان خود بگذارد. یا روبان ها دور گردن او پیچیده شود.

آموزش بازی با نوزاد 6 ماهه و افزاریش مهارت حرکتی - چندماهمه


ایده های جالب و خلاقانه برای تم عکاسی نوزاد


۲- بازی با نوزاد و جای گذاری اشیا در ظرف

ابتدا یک ظرف بردارید و تعدادی اسباب بازی کوچک درون آن بریزید. ظرف می تواند یک ظرف پلاستیکی مواد غذایی، ظرف های پاستیل، جعبه کفش و… یا اسباب بازی های کودک باشد.

ابتدا خودتان ظرف را با اسباب بازی های کوچک پر کنید و اجازه دهید کودک شما این کار را ببیند. یکی از راه های یادگیری بچه ها مشاهده است حتی اگر در حال حاضر توانایی انجام آن کار را نداشته باشند. سپس اجازه دهید کودک وسایل داخل ظرف را خارج کند. بچه ها با تکرار کردن یاد می گیرند، بنابراین دوباره این کار را انجام دهید.

آموزش بازی با نوزاد 6 ماهه و افزاریش مهارت حرکتی - چندماهمه

 

این بازی ساده می تواند به عنوان یک فعالیت یادگیری زبان باشد پس باید در حال بازی کردن با نوزاد صحبت کنید. می توانید بگویید “بنداز” یا بگویید “بای بای توپ”. هر بار که اسباب بازی ها را داخل ظرف می گذارید بپرسید “کجا رفت؟” یا بپرسید “می توانی آن را پیدا کنی؟” و یا هر چیز دیگری که احساس می کنید برای گفتن به نوزاد کوچک مناسب است.

با قرار دادن اشیا در یک ظرف با دهانه کوچکتر کودک خود را به چالش بکشید. ممکن است لرزش کودک را حس کنید و بخواهید به او کمک کنید تا اشیا را از داخل ظرف خارج کند.

یک راه دیگر برای بازی با نوزاد این است که، با کمک او قطعات بزرگ پازل را خارج از قاب پازل در کنار هم مرتب کنید. این فعالیت های یادگیری برای کودک بسیار جذاب است. همچنین به مهارت های ادراکی کودک (و مهارت های حرکتی) کمک می کند.

در مرحله بعدی کودک شروع می کند به شناخت همه چیز. اما فعلا هماهنگی دست یا درک درستی از اشیا ندارد و نمی تواند اشیا را با شکل ها تطابق دهد. این زمان مناسب برای شروع بازی با ظرفی با دهانه بزرگ است.

آموزش بازی با نوزاد 6 ماهه و افزاریش مهارت حرکتی - چندماهمه

 

توجه: اگر نوزاد شما برای قرار دادن و خارج کردن اشیا کاملا آماده نیست، بازی جعبه روبان را امتحان کنید.


۳- توپ بازی با توپ های سبک

ابتدا توپ را کمی در دست های خود تکان دهید تا توجه نوزاد را جلب کنید. بعد توپ را سمت او بغلتانید تا آن لمس کند. سپس به او یاد دهید که توپ را بگیرد یا هل بدهد. نوزاد روی توپ ضربه می زند و آن را امتحان می کند. همچنین سعی می کند آن را دنبال کرده و بگیرد.

با این کار عضلات او تقویت می شود و روش دنبال کردن اشیا را می آموزد.

آموزش بازی با نوزاد 6 ماهه و افزایش توانمندی عضلات - چندماهمه


ژست های زیبای عکس نوزاد با پدر و مادر در خانه


۴- بازی با نوزاد با استفاده از تکه پارچه

در یک سبد تعدادی تکه پارچه از جنس های مختلف بریزید، مثلا پارچه جنس زبر، پارچه نخی، پارچه ساتن و توری. سبد را در کنار کودک بگذارید و به او یاد دهید که با پارچه ها بازی کند. اجازه دهید کودک با دست پارچه ها را لمس کرده و متوجه تفاوت بین آنها شود.

این بازی باعث تقویت مهارت های لمسی و تشخیص تفاوت بین آنها می شود.

آموزش بازی با نوزاد 6 ماهه و افزایش توانمندی لمسی - چندماهمه


۵- بازی نوزاد با سبد گنج

در یک جعبه یا سبد، تعدادی وسایل بی خطر که دیگر از آنها استفاده نمی کنید، قرار دهید. این سبد برای بچه ها مثل سبد گنج خواهد بود. سبد را در اختیار کودک قرار دهید تا با جستجو و کنجکاوی در آن سرگرم شود.

آموزش بازی با نوزاد 6 ماهه و افزایش توانمندی لمسی - چندماهمه

 

در این سبد همه نوع وسیله ای می توانید قرار دهید. مثلا می توانید وسایل چوبی آشپزخانه(وردنه های کوچک، قاشق چوبی)، ماهوت پاک کن، دستمال یا تکه پارچه های تمیز یا هر وسیله بی خطری که نوزاد شما به آن علاقه دارد را در سبد بگذارید. توجه کنید که وسایل کاملا تمیز باشد زیرا ممکن است آنها را در دهان خود ببرد.

با این کار حس کاوش، تخیل و مهارت های ادراکی نوزاد تقویت می شود.


۶- بازی آواز خوانی و رقص با کودک

با کودک ۶ ماهه خود آواز بخوانید و دستهای او را هماهنگ با آواز تکان دهید. کودک را در بغل بگیرید و یا او را روی تخت بخوابانید. بعد شروع به خواندن شعر کنید و دستان خود را حرکت دهید. سپس دستان کودک را بگیرید و آنها را متناسب با آهنگ شعر تکان دهید. اگر کودک به رقص و حرکات مختلف واکنش نشان می دهد و می ‌رقصد به ارامی حرکاتش را با آهنگ هماهنگ کنید.

در این بازی کودک هماهنگی بین صدا و حرکت و مهارت‌های اجتماعی  را می آموزد.

آموزش بازی با نوزاد 6 ماهه و افزایش دقت و هماهنگی - چندماهمه


ایده های جالب و خلاقانه برای تم عکاسی نوزاد


نکات مورد توجه در زمان بازی با نوزاد

آموزش بازی با نوزاد 6 ماهه و افزایش دقت و هماهنگی - چندماهمه

 

  1. توجه کنید که صحبت با کودک در حین بازی مهم است زیرا علاوه بر اینکه حواس او را به بازی جلب می کنید، مهارت صحبت کردن را در او تقویت خواهید کرد.
  2. در بازی از نفرات مختلف استفاده کنید تا کودک مهارت ارتباط با دیگران و حضور در اجتماع را بیاموزد.
  3. برای بازی با نوزاد خود وقت بگذارید و حوصله داشته باشید تا بازی را یاد بگیرد و برای بازی کردن به او انگیزه دهید.
  4. در هنگام بازی با نوزاد نکات ایمنی را در نظر بگیرید. اجسام و وسایل تیز و آسیب رسان را دور کنید و به تمام لبه‌ ها اسفنج‌ های نرم بچسبانید. بهتر است یک پتو پهن کنید و دور آن بالش یا کوسن بچینید.

»» سال اول زندگی نوزاد خیلی زود می گذرد و فرزند دلبند شما بزرگ می شود. برای ثبت این لحظات زیبا می توانید روش های مختلف عکاسی را امتحان کنید. مثلا می توانید با درست کردن تم عکاسی با وسایل خانه به راحتی از نوزاد خود در خانه عکس های زیبا و حرفه ای بگیرید. برای یاد گرفتن روش های عکاسی از نوزاد می توانید مقاله ایده عکس خانگی نوزاد با نکات موثر در عکاسی را در مجله جندماهمه ببینید.

12+

یک دیدگاه در “روش های عالی بازی با نوزاد ۶ ماهه و تقویت مهارت ها”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.