سر به بالا!

ماهیچه‌های گردن نوزاد قوی‌تر شده‌اند و او می‌تواند مدتی کوتاه سرش را بالا بگیرد. نوزاد می‌تواند چند ثانیه‌ای در حالی که بر روی شکم دراز کشیده، سرش را نگه دارد و آن را کمی این طرف آن طرف بچرخاند.همچنین امکان دارد بتواند وقتی بر روی صندلی ماشین یا حامل نوزاد نشسته، سرش را بالا بگیرد.

اولین لبخندهای واقعی

لبخند زدن تقریبا در تمامی نوزادان در یک زمان رخ می‌دهد، پس برای لبخند زدن نوزاد که نشان دهنده عشق و محبت او به شماست آماده باشید. این لبخند قلب شما را می‌لرزاند و حتی اگر بدترین شب زندگی‌ را داشته باشید،شما را  آرام خواهد کرد.

برای ران هکمان، پدری جدید در کالیفرنیا اولین لبخند از دختر 6 هفته‌ او، اشک را در چشم‌های پدر جاری کرد. او می‌گوید: روز سختی در محل کارم داشتم، کم خوابیده بودم و ترافیک امان من  را بریده بود. وقتی در نهایت به خانه رسیدم و همسرم فرزندم را به من داد، او ناگهان به من نگاه کرد و لبخند زد، همان لحظه به ذهن من خطور کرد که او من را می‌شناسد و دیگر هیچ چیزی برایم مهم نیست.

نوزاد و خواب آلودگی

نوزاد ممکن است در هنگام شب گاهی در سنین 6 هفتگی و 6 ماهگی بیشتر بخوابد. این نسبت سنی بسیار گسترده است و بستگی به رشد نوزاد و رفتار شما دارد.

بیشتر کارشناسان خواب توصیه می‌کنند که وقتی هنوز نوزاد بیدار است او را در تخت خواب بگذارید. این کار باعث می‌شود که یاد بگیرد که خودش به خواب برود، مهارتی که برای مادر و نوزاد خیلی بهتر خواهد بود. می‌توانید با ایجاد خواب مناسب در او زودتر به رشد زمان بندی خواب برسید و از حمام، ماساژ بدن یا داستان گفتن استفاده کنید.


به خاطر داشته باشید، نوزاد شمامنحصر بفرد است

تمام نوزادان خاص هستند و لازم است که به آنها به عنوان پدیده‌هایی جداگانه نگاه کرد. نمودار  رشد نشان می‌دهد که نوازد شما پتانسیل کامل شدن را دارد. اگر نوزاد شما هنوز رشد نکرده، این را به خاطر داشته باشید که شاید آنها به زمان بیشتری برای رسیدن به سطح نمودار رشد  نیاز دارند. اگر سوالی در مورد رشد نوزاد دارید از مسئولان بهداشت بپرسید.