چرت زدن

در نهایت الگوهای خواب فرزندتان تنظیم می‌شود و می‌توانید کمی استراحت کنید. بسیاری از نوزادان 4 ماهه شش ساعت در طول شب را می‌خوابند و بقیه ساعات را برای شیرخوردن بیدار می‌شوند. بعضی از کودکان تا 6 ماهگی یا حتی پس از آن هم شب‌ها نمی‌خوابند پس زیاد امیدوار نباشید زیرا ممکن است فقط در طول روز دو بار چرت کوتاهی بزنند.

آغاز برقراری رابطه با سایرین

کودک ممکن است از مکیدن شیشه شیر یا انگشت با شنیدن صدای شما دست بردارد. با ایجاد صداها در مقابلش و توصیف معمولی‌ترین چیزها برای او، شما نه تنها با فرزندتان ارتباط برقرار کرده‌اید بلکه او را تشویق می‌کنید تا خودش را ابراز کند. صبر کنید و پاسخ‌ها و عکس العمل های نوزاد را ببینید.

کودک شما با دیگران تعامل بیشتری پیدا می‌کند، لبخند می زند و صداهای مختلف تولید می‌کند و با خندیدن نوزاد همه چیز جذاب‌تر خواهد شد.

وقتی با دوستانتان هستید، او را در نزدیکی خود قرار دهید تا بتواند در تعامل انسانی شریک شود. کودک از دیدن دلقک بازی‌های سایر بچه‌ها، نوزادان و حیوانات خانگی لذت می‌برد اما مراقب باشید" نه کودکان و نه حیوانات خانگی نکات ایمنی مراقبت از نوزاد را نمی دانند."

چنگ زدن و گرفتن

در این سن بازی با نوزاد بهترین انتخاب است. او حالا می‌تواند همه چیز را با چنگ زدن بگیرد پس شما تشویق کننده این حس باشید، وسایلی که گرفتن آنها آسان است مانند یک حلقه پلاستیکی که برای برداشتن آن به دو دست نیاز است، عروسک‌های صدادار یا حیوانات نرم دسترس نوزاد قرار دهید. کودک بعد از اینکه از یک دست برای مدتی استفاده کرد، سپس به سراغ دست دیگر می‌رود. زیرا دست نوزاد خسته می شود. اما هنوز به درستی نمی‌توان گفت که راست دست است یا چپ دست است و باید تا 2 یا 3 سالگی صبر کنید.

به خاطر داشته باشید، نوزاد شما منحصر بفرد است

تمام نوزادان خاص هستند و لازم است که به آنها به عنوان پدیده‌هایی جداگانه نگاه کرد. نمودار  رشد نشان می‌دهد که نوازد شما پتانسیل کامل شدن را دارد. اگر نوزاد شما هنوز رشد نکرده، این را به خاطر داشته باشید که شاید آنها به زمان بیشتری برای رسیدن به سطح نمودار رشد  نیاز دارند. اگر سوالی در مورد رشد نوزاد دارید از مسئولان بهداشت بپرسید.