زیاد حرف زدن با نوزاد

کودک متوجه بسیاری از کلمات و عبارات ساده می‌شود پس این سن بیش از هر سن دیگری نیاز به صحبت کردن دارد. الگوهای کلامی خوب را با تکرار کلمات در قالب زبان بزرگسالان آموزش دهید. اگر برای مثال از شما به به می‌خواهد از او عبارت صحیح را بپرسید: شیر می‌خواهی؟ در این مرحله از بازی، بهتر است از زبان کودکانه استفاده نکنید، شاید بامزه باشد اما شنیدن کلمات درست برای رشد کودک بهتر است.

گاهی شاید احمقانه به نظر آید اما صحبت کردن با نوزاد روشی عالی برای تشویق مهارت‌های زبانی اوست. وقتی جمله‌ای نامفهوم می‌گوید به او با گفتن اوه واقعاً؟ چقدر جالب پاسخ دهید تا او لبخند زده و گفتگو ادامه یابد.

به زودی متوجه استفاده از کلمات و حالاتی می‌شوید که بامعنی هستند مانند اشاره کردن. لازم است که وقتی به اشیا اشاره می‌کند اسم آنها را به او بگویید تا یاد بگیرد.


ببین و بگو

بازی ببین و بگو می‌تواند در این مرحله عالی باشد. وقتی در حال انجام کاری هستید برای او توضیح دهید مانند خرد کردن پیاز یا شستن لباس‌ها. سپس به او بگویید خب حالا نوبت توست، الان با کالسکه آبی قشنگت قرار است به پارک برویم.

می‌توانید شعرهای ساده را بخوانید و بازی‌های مختلف را برای یادگیری کلمات کلیدی انجام دهید.

او به زودی برقراری رابطه را شروع می‌کند. قبل ازاین مرحله، وقتی شما کار می‌کردید دست می‌زد و مامان می‌گفت اما حالا ارتباطات او شکل پیچیده‌تری می‌گیرد.

به خاطر داشته باشید، نوزاد شما منحصر بفرد است

تمام نوزادان خاص هستند و لازم است که به آنها به عنوان پدیده‌هایی جداگانه نگاه کرد. نمودار  رشد نشان می‌دهد که نوازد شما پتانسیل کامل شدن را دارد. اگر نوزاد شما هنوز رشد نکرده، این را به خاطر داشته باشید که شاید آنها به زمان بیشتری برای رسیدن به سطح نمودار رشد  نیاز دارند. اگر سوالی در مورد رشد نوزاد دارید از مسئولان بهداشت بپرسید.